Ciekawe kto może Leczyć zęby? - Dentystyczny

Klinika stomatologiczna Zabrze

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych. Protetyka zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzu poprzez stosowanie odpowiednich protez. Gabinet stomatologiczny często oferuje różn

Ciekawe kto może Leczyć zęby? - Dentystyczny Klinika stomatologiczna Zabrze
e rodzaje zabiegów związane z protetyką stomatologiczną. Założenie licówek porcelanowych jest jedną z wielu usług świadczonych w ramach protetyki. Zakładanie koron stomatologicznych jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów protetycznych w gabinecie dentystycznym. Wykonanie jakiejkolwiek protezy stomatologicznej jest dopasowane odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego też zabiegi stomatologiczne związane z protetyką nie należą do najtańszych. Ponadto protezy używane w dentystyce muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, jak na przykład z ceramiki, porcelany czy też akrylu. Głównym zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej po częściowej utracie lub po uszkodzeniu zębów. Istnieją różne rodzaje protez, które do potrzeb pacjenta odpowiednio dobiera dentysta.


Kwalifikacje zawodowe dentysty

Lekarz dentysta, jak każdy inny lekarz pracujący w zawodzie, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają dentyście wykonywanie szeregu zabiegów stomatologicznych. Zostanie lekarzem dentystą nie jest takie proste, ponieważ wymaga wielu lat nauki i zdobywania umiejętności praktycznych. Lekarz dentysta, żeby założyć własny gabinet stomatologiczny, musi poświęcić wiele lat na naukę wszelkich koniecznych umiejętności. Żeby zostać dentystą, należy najpierw ukończyć odpowiednie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Pełne prawo, żeby wykonywać zawód dentysty, otrzymuje się po zdaniu specjalnego egzaminu zwanego Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Podczas trwania studiów można wybrać spośród różnych specjalizacji dentystycznych. Po ukończeniu studiów oraz zdaniu egzaminu końcowego, lekarz dentysta może zacząć pracę w zawodzie w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub w innych placówkach. Dentysta może stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczęszczanie na różne kursy lub ukończenie kilku innych specjalizacji.


Do czego służy fotel dentystyczny

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentystyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.


Jak powstają wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.